lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 27-09-2020, 22:05   #2461
Robert B
Ancient friend

Robert B's Avatar

Mentioned: 39 Post(s)

PC-ul meu

Stiu ca ai spus ca placa HIS might be dead and it was dead. Acum spui ca si 470GTX might be also dead. O sa zic ca e MSI dom'le astea nu moare!
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 27-09-2020, 22:10   #2462
RaverX
Senior Member

Mentioned: 47 Post(s)

Nu zic ca "might be", zic "is". 100%.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 27-09-2020, 22:19   #2463
Robert B
Ancient friend

Robert B's Avatar

PC-ul meu

Facem un pariu pe o V5 5500 sau un GF device? Nu le dai tu pe alea ... (just kidding)
Old 01-10-2020, 23:04   #2464
Robert B
Ancient friend

Robert B's Avatar

PC-ul meu

Asta este cu dedicatie. Pacat ca nu am pus pariu ... NEVER SAY NEVER!

More later.
Old 01-10-2020, 23:44   #2465
RaverX
Senior Member

Mentioned: 47 Post(s)

Mai tine-o cateva zile intr-un sistem si joaca-te un pic cu ea. Am avut si eu mai demult din targ din astea care la primul test mergea perfect, dar dupa cateva ore sau la primul restart incepea sa faca figuri.

Oricum, eram sigur ca e moarta, ciudat ca a ajuns in targ, dar, daca ma gandesc, nu e exclus ca ceva neamt/francez/italian/etc sa-si fi dus un sistem vechi la gunoi si sa-l fi pescuit niste concetateni. Sau cine stie ce s-a intamplat.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2020, 06:55   #2466
Robert B
Ancient friend

Robert B's Avatar

PC-ul meu

Eu atat am avut de spus. Doua ore de frecat la maxim. Semnal din prima. Driver instal din prima. Daca e asa tot ce am moare subit. Case closed.

Soon I will resume the regular program.

Last edited by Robert B; 02-10-2020 at 07:09.
Old 03-10-2020, 19:26   #2467
Robert B
Ancient friend

Robert B's Avatar

PC-ul meu

David Forbes - Answers (Original Mix)

I WANT TO BELIEVE! This one has to be ALIVE!!! KT133A in the house! Three changed caps pentru ca erau partial rupti. Poate si Athlonu' la 1Gigi o sa fie si el still alive chiar si cu inima de siliciu belita.

More later.
Old 04-10-2020, 16:32   #2468
rodarkone
Senior Member

Mentioned: 108 Post(s)

Vizionare placuta -> https://www.youtube.com/channel/UC2u...2Y2YWaZ-Bco4Rw
rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 09-10-2020, 21:11   #2469
Robert B
Ancient friend

Robert B's Avatar

PC-ul meu

Status Quo - In The Army Now

ATI Radeon 9800 PRO or should I say Zalman VF700-Cu (I wonder ...)

Inca o ATI 9800 PRO 128MB si inca o deceptie. Adevarul este insa ca nici eu nu am fost tocmai un ingeras. Nu, aceasta placa nu a murit din cauza mea insa am facut greseli dupa greseli mai ceva ca un incepator. Privind inapoi ma intreb what happened? Chiar si asa insa am reusit sa obtin ceva la final si cel mai important au fost trase invataminte pentru viitor. Spun viitor pentru ca nu intentionez sa ma las de acest "hobby" chiar daca am luat putin cam mult piciorul din gaz si nu am mai reusit sa postez asa cum imi place mine: BAM! BAM! BAM!

Sant deja la treia placa ATI 9800 care has kicked the bucket. Cativa dintre voi au avut parte de o situatie asemanatoare back in the day cand o astfel de placa costa cat o mana si un picior, placi care au murit fara nici un avertisment, asa ca eu, cel care a dat 10 lei pe ea nu am de ce sa ma plang. Cu atat mai mult cu cat a fost cumparata de la "groapa de gunoi".

Luni de zile am vazut placa asta stand aruncata de colo colo, cand pe cearsaful murdar al unui vanzator cand pe prelata altuia. De cand am dat cu ochii de ea si am vazut ca avea doar un singur heatsink albastru lipsa pe spate plus rugina oribila de pe PCB si coolerul varza, nici nu ma gandeam ca as putea sa o cumpar. Dupa ce am luat placa His EXCALIBUR ATI 9800 PRO 128MB AGP IceQ ceva insa s-a schimbat si cand am dat din nou cu ochii de placa prezentata in episodul de azi am zis what the heck si am luat-o mai belita decat initial cu toate heatsink-urile albastre de pe spate lipsa plus un condensator ceramic spart(C86) si un inductor SMD dezlipit 2.2 FALCO 0435. Cel putin asa am crezut eu ca urmare a unei inspectii initiale. Little did I know!

I should have my head checked.

ATI Radeon 9800 PRO 128MB AGP 8x in all its glory. PN 109-A07500-00.

Fara indoiala ca piesa centrala a acestei placi este coolerul Zalman VF700-Cu. Acesta a avut parte de zile mai bune si inca de cand am cumparat placa m-am gandit cum o sa-i redau o parte din stralucirea de odinioara.

Dupa ce am inlaturat coolerul Zalman am primit si mai multe vesti proaste. Pe langa zona de pe spate care a fost afectata de rugina ca urmare a contactului cu apa sau cu un lichid coroziv, am observat ca si pe fata placii multe componente SMD au fost si ele supuse la rele tratamente. In plus pe langa condensatorul ceramic C86 care lipsea, un alt condensator C152 era si el MIA. GREAT!!!

Am tras aer in piept si m-am pus pe treaba.

A fost pentru prima oara cand am fost confruntat cu un astfel de damage a unor componente aflate pe un PCB. Prin urmare am cantarit optiunile si am decis sa folosesc o solutie de indepartat rugina despre care stiam ca are o actiune mai lenta. Urma sa folosesc betigase cu vata si sa tamponez zonele afectate in etape succesive pana cand urma sa obtin rezultatul scontat: the total annihilation of the rusted areas.

Inca de la prima aplicare am avut parte de un soc. A BUSSED RESISTOR ARRAY 8 with the markigns 560 flew off the board. Noooooooooooo!

Intial am crezut ca solutia de indepartat rugina este prea agresiva insa defapt rugina era cea care abia tinea rezistorul in loc.

Prin urmare am folosit o periuta de dinti la are i-am taiat mai scurt perii si am frecat mai viguros PCB-ul. Ori zboara totul de pe PCB ori nu. MY WAY or the HIGHWAY!

I told myself there's no biggie. I'll solder the sucker back. Asa ca l-am pus intr-un loc sigur. Un capac de plastic cu IPA 99%.

Looking back ar fi trebuit sa fiu mai atent unde pun chestia aia minuscula ...

Pentru a curata zonele corodate a fost nevoie si de o actiune mecanica pe langa frecatul cu periuta de dinti si betigasele cu vata. Ore bune au trecut pana cand am obtinut ceva decent. Nu m-am lasat pana cand nu am obtinut maximul din situatia existenta.

Old 09-10-2020, 21:11   #2470
Robert B
Ancient friend

Robert B's Avatar

PC-ul meu

Dupa ce am reusit sa dau PCB-ului o fata mai de Doamne Ajuta mi-am indreptat atentia catre coolerul Zalman.

O polisare scurta a bazei cooler-ului a relevat faptul ca daca eram dispus sa fac ceea ce trebuie, la final s-ar fi putut sa obtin ceva special.

YUCK!

In trecut, pentru a reda, chiar si temporar, macar o parte din stralucirea intiala a coolerelor de cupru, am folosit otet din vin si am lasat heatsink-urile in el circa doua trei ore. De data aceasta am decis sa las heatsink-ul in otet pentru circa 24 de ore. ALL IN!

A doua zi insa am avut parte de o surpriza neplacuta. Heatsink-ul arata la fel de naspa. Singurul plus era ca am scapat de cocleala prezenta ici si colo. DAMN!

Am cautat alternative si am decis sa folosesc pasta de polisat si a lot of elbow grease.

Rezultatele initiale au fost incurajatoare.

Pentru ca nu puteam intra cu betigasele de vata pana la capat intre aripioare am decis sa le indoi pe toate si sa vad what's what dupa ce o sa termin cu polisatul.

Ore bune au trecut. Ce fac eu aici? What's my name? Why am I doing this? SHUT UP AN WORK you ORC! ORC!

Rezultatele partiale au fost pentru mine un moment de satisfactie chiar daca urma sa fie nevoie de ore bune ca sa indrept la loc aripioarele cat de cat. Stiam ca nu vor mai fi niciodata up to factory spec insa eu am dorit sa le fac sa fie bling bling the rest didn't matter. Multe aripioare erau deja indoite insa eu am dus "putin" cam departe toata treaba asta.

Old 09-10-2020, 21:12   #2471
Robert B
Ancient friend

Robert B's Avatar

PC-ul meu

Ventilatorul avea header-ul taiat asa ca am decis sa iau un cablu cu patru fire de la un ventilator caftit, sa scot unul dintre fire si sa fac rost de un header de trei pini. Urma sa lipesc firul nou direct pe placa ventilatorului.

Totul a mers struna. Spick and span. Smooth revolutions. WIN!

Am fixat ferm firele cu POXIPOL transparent.

Cel mai dificil a fost sa scot suruburile de prindere de la backplate. Rugina "milenara" a fost extrem de incapatanata.

Toatele elementele de prindere au facut o baie in solutia de indepartat rugina.

Am polisat cu roata de pasla si/sau manual toate suruburile. Un surub de prindere a trebuit sa fie inlocuit.

Shiny trinkets!

Screws.

Oring-urile chiar daca au mariginile zdrelite sant still up to spec si au fost refolosite. Daca va fi necesar ele vor fi inlocuite.

Old 09-10-2020, 21:12   #2472
Robert B
Ancient friend

Robert B's Avatar

PC-ul meu

Final results.

My Zalman VF700 collection.

The naked die.

In perioada in care am lucrat cu aceasta placa tocmai aflasem ca placa His este dead asa ca nu am mai avut chef sa astept pana cand terminam tot ce aveam de gand sa fac cu ea. Am montat coolerul si i-am dat o cheie. Fara condensatori ceramici inlocutiti, fara rezistorul 560 si surpriza surpriza fara inductorul SMD Falco lipit. Eram in goana mare. Ar fi trebuit sa lipesc macar inductorul dar am uitat complet. Nu am mai vrut sa lipesc condensatorii ceramici lipsa pentru ca am pierdut rezistorul 560. Cum s-a intamplat? Pai, l-am scos cu penseta si l-am pus sa se usuce pe pervaz. Cand m-am intors sa-l iau de acolo pur si simplu nu l-am mai gasit. Cel mai probabil a ramas lipit de varful pensetei ori l-am miscat eu si a zburat in neant. Am cautat piesa minuscula pe pervaz minute bune dar totul a fost in zadar. GREAT! Incepator profesionist!

In mod deloc suprinzator am aflat ca placa are probleme. Singurul upside a fost acela ca am primit macar codul BIOS de VGA not detected: 1 long followed by 3 short beeps. Celelalte placi ATI 9800 PRO nu s-au invrednicit nici macar sa scuipe aceasta eroare.

Am uitat sa mentionez ca atunci cand am folosit solutia de indepartat rugina am reusit sa stric camasa de plastic la cativa condensatori. Initial am folosit betigase cu vata insa cand am trecut la periuta de dinti au sarit stropi care au lasat urme ce pot fi remediate doar prin inlocuirea condensatorilor. "Din fericire" nu mai este nevoie sa fac asta pentru ca placa este moarta.

Dupa cateva saptamani, timp in care placa a stat intr-o cutie, am lipit condensatorii ceramici lipsa, am confectionat un heatsink care lipsea si am mai incercat o data. Un rezistor 560 nu am gasit.

Old 09-10-2020, 21:13   #2473
Robert B
Ancient friend

Robert B's Avatar

PC-ul meu

As expected placa tot nu a dat semnal. Most probably a dead GPU.

Another fallen ATI. Better luck next time.

Toata treaba cu placa asta a fost belita inca din start. Sometimes is better to know when to quit. This comes from someone who still doesn't know when to quit. Do as I say and don't do as I did/do.

La final am ramas cu un cooler care va fi folosit cu alta ocazie. A learning experience and nothing more.

This was one of my worst jobs. Mistakes and bad decisions. Only fools rush in and I guess in this instance I was a fool.

gallery: https://postimg.cc/gallery/nxNBWkL

More later.
Old 11-10-2020, 17:39   #2474
Robert B
Ancient friend

Robert B's Avatar

PC-ul meu

NEXT EPISODE: Double the speed Double the fun ?!

More later.
Old 16-10-2020, 23:01   #2475
Robert B
Ancient friend

Robert B's Avatar

PC-ul meu

MI-mi-MI-mi-MI-(clears throat) MITSUMI!

There is no secret ca intre mine si unitatile optice este o poveste de dragoste. Aici ma refer in special la unitatile vechi cu viteze mici de citire. Daca ar fi sa caut o explicatie, cred ca cel mai probabil I was optical disk drives deprived when I was little. Vedeti voi, back in the day, cand foloseam la greu dischete, nu chiar oricine avea o unitate CD-ROM. Yep, cand eu aveam un HDD de 850MB si pe un CD incapeau 650-700MB, mie nu prea imi venea sa zambesc.

I still remember my first CD-ROM unit, back in '98, o unitate LG CRD-8160B, 16x. Initial ar fi trebuit sa primesc o unitate Toshiba 12x insa la final am cumparat unitatea LG 16x. 16x is better that 12x mi-am spus eu, dar ce stiam eu pe atunci ...

Unitatea LG 16x s-a dovedit extrem de capricioasa. Citea doar CD-uri silver si orice alta culoare o punea la grea incercare. Chiar si asa, am folosit unitatea la maxim. Ulterior, am cumparat prima mea unitate CD-RW Teac, unitati BTC si ASUS, insa chiar daca prima mea unitate CD-ROM LG s-a dovedit a dud, eu am preferat sa cumpar in continuare in principal unitati optice LG. I still have my good ol' LG GSA-4163B. That one is bullet proof, except for the rubber belt, that for sure won't last a lifetime.

In episodul de astazi voi prezenta o unitate Mitsumi CRMC-FX001D with an incredible 2x speed rating care in cele din urma a facut ce a vrut ea cu mine.

Yep, she got the last laugh in the end. Hai sa vedem despre ce este vorba.

Double the speed Double the fun?

Am gasit unitatea Mitsumi la talcioc intr-o cutie de carton murdara. Alaturi de alte surate, statea cu fundul in sus si doar curiozitatea mea a facut ca sa o intorc si sa o vad la fata.

Inca din primul moment mi-am dat seama ca este vorba de o unitate Mitsumi. Textul Double Speed mi-a oferit instantaneu indicii cu privire la ce am in mana.

M-am uitat la ea si dupa ce am intors-o pe toate fetele, am strambat putin din nas si am pus-o la loc.

Too much hassle mi-am spus. Stiam ca o puteam restaura insa parca nu aveam chef sa fac treaba asta.

Saptamana urmatoare m-am intors la talcioc si gandul meu s-a dus instinctiv la unitatea 2x. Din pacate nu am mai gasit-o.

RIP, old relic of times gone by, mi-am spus.

Peste alte cateva saptamani sa vezi si sa nu crezi, cutia de carton murdara si-a facut din nou aparitia.

BEHOLD! The 2x wonder!

How much is it? 10 lei? Here you go sir!

In aceeasi zi alaturi de unitatea Mitsumi am gasit si o copie sealed de Windows 98 SE or should I say Deuxieme Edition. Not a bad combo IMO.

Chiar daca aveam deja multe alte proiecte in derulare am decis sa ma ocup de unitatea Mitsumi ASAP!

Ca o nota, indiferent de ce decideti sa desfaceti sau sa restaurati, faceti mereu poze detaliate cu absolut tot ce vi se pare important. Suruburi, cabluri, cleme, etc. Chiar daca atunci cand dezasamblati ceva santeti siguri ca va veti aminti totul, va spun din experienta ca mai mult ca sigur o sa uitati un detaliu si apoi o sa vedeti ce o sa cautati poze pe internet sau o sa va ia ore bune pana cand poate veti reusi sa rezolvati problema. Been there done that.

Screws or otherwise you'll be screwed.

Count the teeths as you will need it for later.

Remember the orientation.

Dezasamblarea unitatii a fost in general straight forward, suruburi, cleme de plastic.

La acest tip de unitate, pentru a scoate tray-ul este nevoie nu de o mica agrafa ci de o mica surubelnita care intra in acea mica gaura din fata si este necesar sa rotim surubelnita in sens antiorar. Este nevoie de mai multe rotiri pana cand corpul laser-ului din interior este coborat si abia apoi tray-ul va incepe sa iasa cate putin in afara. Dupa ce tray-ul a iesit putin in afara tot ce trebuie sa facem este sa tragem usor de el pentru a-l deschide la maxim.

Odata deschis la maxim tray-ul, pentru a-l inlatura nu a fost necesar sa actionez niste cleme ca in cazul unitatilor mai noi ci a trebuit sa folosesc "forta bruta" si sa imping putin tray-ul in sus pana cand dintii din lateral au iesit de pe roata dintata. De aceea a fost important sa numar dintii pana la pozitia exacta. Forta necesara nu este foarte mare dar este nevoie de finete. Va voi da detalii mai multe la momentul in care a trebuit sa pun la loc tray-ul.

Este posibil sa fie si o alta metoda de o scoate tray-ul insa nu am vrut sa umblu la rotile dintate sau sa desfac prea tare mecanismul interior.

Scoaterea case-ului de metal a fost facuta cu tray-ul bagat in interior pentru ca este tinut in loc de niste opritoare din plastic.

Dupa desfacere am fost intampinat de o priveliste familiara. Yep, rust, glad to see you old friend! ^$#&^##!!!

Mecanismul interior arata excelent.

Am inlaturat eticheta de hartie care nu era din fabrica si in sfarsit am putut vedea modelul exact.

Rusty rust rust.

Folosind betigase de vata si o solutie antirugina am incercat sa scap de rugina din interior si exterior insa rezultatele au fost cam meh. Am eliminat rugina insa am ramas cu suprafete usor decolorate. This was to be expected but I needed a better solution as I wasn't going to let the metal loking like this.

Old 16-10-2020, 23:02   #2476
Robert B
Ancient friend

Robert B's Avatar

PC-ul meu

Dupa o scurta deliberare si un test preliminar am decis sa polisez metalul cu roata de pasla si pasta. Nu aveam de gand sa duc aceasta operatie la extrem si nici nu am dorit sa repar toate micile imperfectiuni si indoituri. They give the unit character.

Dupa operatia de polisare am obtinut rezultate cu mult peste asteptari.

Rust be gone!

Initial am folosit solutie antirugina in incercarea mea de a elimina rugina de pe suprafetele de plastic insa aceasta metoda nu a dat rezultate.

In cele din urma am folosit pasta de polisat plus carpe moi si betigase cu vata. In trecut am folost crema CIF insa cu pasta de polisat rezultatele a fost mult mai rapide si plasticul a aratat mult mai bine la final. Nu am exagerat cu pasta de polisat si nici cu forta aplicata. Cand am vazut ca am scapat de pete si rugina m-am oprit. Am spalat apoi toate plasticele cu apa si detergent de vase Fairy and then it was a case of drying time.

Interiorul era destul e curat considering the age and the origin of the unit.

Old 16-10-2020, 23:02   #2477
Robert B
Ancient friend

Robert B's Avatar

PC-ul meu

Always check all connectors for stuff like this. Pins that aren't supposed to be touching are always a bad thing.

Inca de cand am vazut PCB-ul am fost amuzat de cum sant amplasati pe placa condensatorii. Parca un taifun a dat peste ei si i-a culcat la pamant. Pozitia lor nu este deloc intamplatoare. Daca ar fi fost pusi in picioare nu ar mai fi intrat sub mecansim. Funny fact.

PCB-ul a fost curatat binisor. It came out shining.

Dupa "peeling-ul mecanic" elementele de plastic au aratat intr-un mare fel. Unele zgarieturi mai adanci au fost lasate asa cum au fost. Exista metode de a le elimina insa nu am dorit sa fac acest lucru.

Cand m-am ocupat de curatarea mecanisului interior am avut parte de o mica surpriza. Dupa ce am inlaturat un cover metalic de protectie am gasit o amprenta de la cel/cea care a asamblat initial mecanismul. A 26 years old finger print. For that extra effect, ulterior am decis sa polisez exteriorul acestui cover si sa las amprenta intacta.

Interiorul a fost curatat cum se cuvine iar rezultatele finale au fost pe placul meu. Lentila a fost usor tamponata cu IPA 99% si o carpa moale de microfibra.

No rubber belt. In poza se poate vedea de ce este nevoie de o mica surubelnita pentru a scoate tray-ul atunci cand unitatea nu este conectata la curent. Surublenita actioneaza acea mica parghie prin gaura din fata unitatii. O mica apasare comprima acel arc si conul din plastic actioneaza roata cu suprafata cauciucata. Rotirea surubelnitei in sens antiorar permite deschiderea tray-ului.

Old 16-10-2020, 23:03   #2478
Robert B
Ancient friend

Robert B's Avatar

PC-ul meu

Looking sharp!

Dupa ce am folosit putina vaselina siliconica pentru a unge unele roti dintate sau parghii metalice am fost gata sa asamblez unitatea la loc. Tin sa precizez ca unsoarea din fabrica, prezenta pe multe dintre rotile dintate inca era in stare perfecta si mare parte a fost redistribuita acolo unde trebuie. If something is still good why not use it?

Introducere tray-ului a fost exact operatia inversa de scoatere a acestuia. Stiu ca suna cheesy dar asta este. In poza se vede cum a trebuit sa deformez putin tray-ului pentru a trece peste dinti. 4 dinti asta a fost pozitia. Remember to always check the number of teeth as there can be difference between units. Nu folositi o forta exagerata. Common sense is the name of the game. Pentru a usura aceasta procedura puteti folosi un marker pentru a face un semn daca aveti dificultati.

Silicone grease. Am folosit un betigas cu vata si am aplicat siliconul intr-un strat foarte subtite si uniform. Too much is not recommended.

Some assemblies required!

Asa cum va spuneam anterior. Desfacerea si asamblarea unitatii nu se poate face cu tray-ul scos. Cel putin nu fara a strica ceva. Daca te cheama Hulk e clar ca nu mai conteaza.

As good as new.

Inca de cand am cumparat prima mea unitate de la talcioc am vrut sa gasesc un CD in interior. Well, in cele din urma I got my wish, insa ce am gasit in interior nu este ceva de povestit. Speram sa fie ceva mai fain insa this is just a time capsule.

My job is completed! My latest and greatest project is done!

La final eram nerabdator sa testez unitatea insa chiar cand o conectam la curent ceva mi-a captat atentia. No SLAVE/MASTER/CABLE SELECT jumper? 40 pins interfaces aren't always the same!

Wait a minute! This isn't an IDE/ATAPI unit! Damn! I need a proprietary card with a Mistumi interface! Damn it!

O cautare a FCC ID-ului EW4CRMC-FX001D mi-a confirmat suspiciunea. https://fccid.io/EW4CRMC-FX001D Internal CD-ROM Drive * A CD-ROM interface card must be supplied with each unit.

Am cautat in toate cutiile cu placi de sunet insa nu am avut nici una cu interfata Mitsumi prin urmare era clar ca nu aveam cum sa testez ODD-ul. M-am dezumflat instant. That sux!

Pe langa o placa de sunet sau o placa cu interfata Mitsumi este nevoie si de drivere corespunzatoare. Am avut de a face cu asa ceva si in cazul unitatii Creative CR-563-B 2x si toata treaba a necesitat ceva munca. Unitatea Creative s-a dovedit a fi inutilizabila, laser-ul fiind cam obosit.

Tot ce am putut face a fost sa leg unitatea Mitsumi la curent si sa vad daca incearca sa citeasca CD-ul cu care a venit. Sunetele facute de unitate si comportamentul acesteia m-au convins ca este inca in stare de functionare. Pana la momentul in care mi se va dovedi contrariul consider aceasta unitate @ 100%.

Chiar daca unitatile Mitsumi sant uneori privite ca o Cenusareasa a ODD-urilor, eu unul am fost placut impresionat de constructie, atentia le detaliu, condensatorii Nichicon, integratele pe care scrie Made In Japan. All in all it is a solid unit.

As they say, who laughs last laughs best and for now it seems that the Mitsumi laughed last but don't fret as I'm pretty sure that we haven't reached the end of this story. I sense a rematch some time down the road, days, weeks, years, who cares, I always finish what I start!

gallery: https://postimg.cc/gallery/K2GtJ29

More later.

Last edited by Robert B; 30-10-2020 at 22:32.
Old 30-10-2020, 22:32   #2479
GRadu
Junior Member

Mentioned: 0 Post(s)

Nice !
GRadu is offline   Reply With Quote
Old 30-10-2020, 23:40   #2480
Robert B
Ancient friend

Robert B's Avatar

PC-ul meu

Ray Parker Jr. - Ghostbusters

Dupa atata "carne rosie" aka 2x dead ATI 9800 PRO cards, eram on the lookout of some "verdeata". Vedeti voi, mananci carne dimineata la pranz si seara insa mai trebuie si ceva legume, fructe, alea-alea. In plus, faptul ca toate cele trei placi ATI Radeon 9800 PRO din visteria mea au trecut Beyond the Dark Portal nu prea imi mai arde sa le cumpar de la talcioc.

Stiind ca "norocul meu" cu placile ATI 9800 e ceva ce nu trebuie mentionat si dorind sa evidentiez faptul ca simt cand placile verzi sant still alive and kicking, eram hotarat sa pun to the test ceea ce stiam deja demult. I have a knack for nVIDIA cards. Even to this day I still feel ATI cards as something alien. Don't get me wrong, I have nothing against ATI cards it's just that I'm so used to nVIDIA cards that practically I don't want to change this. At least for the foreseeable future. Who knows what lies ahead? This might change over time but from where I'm sitting it doesn't look like it will. So, I'll stick with what I know is best for me.

To spice things up, am decis sa caut la "groapa de gunoi" aka my eternal hunting ground, the local flea market, un candidat vrednic de tratamentul la care urma sa-l supun si totodata sa demonstrez, daca era nevoie, "teoria mea".

As fate made it, la finalul lunii septembrie am gasit ceea ce cautam. Unde? La talcioc of course.

Pus in fata unei alegeri intre o placa VTX ATI Radeon HD 6870 si o placa nVIDIA GTX 470 era clar ceea ce urma sa aleg.

nVIDIA !

De obicei nu cumpar placi PCI-E de la talcioc, insa cand am vazut ditamai caramida nu am putut sa rezist tentatiei de a intreba cat costa. Pretul initial era extrem de mic insa acest fapt nu m-a oprit sa negociez. Vedeti voi, la talcioc daca nu negociezi esti tinut minte si asta inseamna ca erai dispus sa dai mai mult decat s-a cerut.

Dupa o scurta tocmeala am redus pretul la 11 lei. Pentru acest scor cine nu ar fi decis sa bite the bullet?

Meet the MSI N470GTX 1.2GB 320bit GDDR5 N470GTX-M2D12 !

Looking sorry for itself!

Placa era plina de zgarieturi, noroi, praf si the cherry on top un holsurub si un ciob de sticla in ventilator!

La o prima strigare nu am detectat nici o componenta lipsa pe spatele placii.

I could feel the "energon" pouring from the card. I'm so happy that you saved me from the crusher said the BRICK!

Let's see if this thing will really fly!

Nu am uitat ceva? AaaaAAA holsurubul si ciobul de sticla au fost prompt inlaturate. First things always come FIRST!

Yep, zgarieturile astea raman unde sant. As putea inaltura stickerele insa asta ar insemna sa se piarda mare parte din identitatea placii so they are here to stay.

Nothing to worry about. A bent bracket? Child's play!

Naked! Show me everything!

Placa asta GTX 470 reprezinta prima mea experienta cu astfel de placi. Back in the day am avut o placa MSI N460GTX Hawk Twin Frozr II pentru ca nu mi-am putut permite ceva mai potent. Ulterior in 2011 am schimbat Hawk-ul cu o GTX 580. Placa aia GTX 580 o sa o tin minte toata viata. TRUE UNALTERED HIGH END! I can still feel the tingles I got when I opened up the box. Better than anything! Voi prezenta minunea later aka waaaayy later. I'm waiting for it to age like a fine wine.

Sa revenim.

Ca sa scot shroud-ul placii GTX 470 a fost nevoie sa decuplez cateva cleme de plastic. Needless to say ca vreo doua s-au rupt. Flimsy bits of plastic.

Ceea ce nu ma asteptam sa gasesc au fost doua arcuri care tin sub tensiune shorud-ul atunci cand clemele sant fixate in lacasuri. Nice touch! No rattling under pressure.

TIM uscat. Yep. Am lucrat cu procesoare Pentium II cu TIM de 20 de ani si acela era inca moale. TIM-ul asta de 10 ani e uscat. Beton!

Ventilatorul era in dire need of a cleaning.

New thermal pads needed! Damn, this card is sooooo neeeeeedyyyy!!! Vreau si din aia si din aia, da-mi cardul de salariu si codul PIN, da-mi tot!

I soooo like it when water comes in contact with electronic artifacts! Let's not forget the MUD! It is good for the skin.

A mighty GF100 heart is under that armor.

Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules